Koberce dodají interiéru útulnost a osobitost. Koberce je možno dělit do kategorií podle nejrůznějších hledisek. Nejčastěji se používá dělení podle materiálu, techniky výroby, provedení nášlapné plochy, způsobu pokládky a dělení podle barev a vzorů.

Syntetické a přírodní

Rozdělení koberců podle materiálu

Koberce vyrobené ze syntetických materiálů, mezi něž patří především polyamid (PA), polyester (PES), polypropylen (PP) a polyakryl. Výhodou syntetických koberců jsou nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena než u koberců z přírodních materiálů. Další výhodou jsou dobré antistatické vlastnosti, tvarová stálost, obrovský výběr vzorů a barev. Mezi nevýhody syntetických koberců patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech – pod nábytkem, místa kde se často chodí.

Koberce z přírodních vláken jsou jednou z nejstarších podlahových krytin. U celoplošných koberců z přírodních vláken vzniká charakteristické mikroklima, dokáží regulovat vlhkost místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. Vlas se i po dlouhodobém zatížení dokáže vzpamatovat a navrátit se do původního stavu. Nevýhodou je jejich postupné vylínání, dále podstatně vyšší cena než u syntetických krytin. Jsou také náročnější na údržbu.

Typy podlah

Rozdělení syntetických koberců

Polyamid je nejčastěji používaným materiálem syntetických koberců. Kobercová vlákna mohou být obarvena v nepřeberné škále odstínů a tvořit nekonečnou řadu obrazců a struktur. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti. Polyamidové koberce jsou využívány v bytových i komerčních prostorách, mají výbornou tvarovou paměť,  i po dlouhodobém zatížení je schopen vlákna zase zčásti narovnat.
Polyesterové koberce jsou velmi vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor. Jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností. Polyesterová příze je materiálem produkovaným dnes téměř výhradně z použitých PET lahví, nákupem polyesterového koberce tedy významnou měrou přispíváme k ochraně životního prostředí.

Polypropylenové koberce mají nejnižší cenu ze všech syntetických koberců. Trpí nízkou stálobarevností a odolností proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor, využití najdou spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívána. Rychle se špiní a špatně čistí, navíc následkem chemického čištění bývají barevně odlišné skvrny. Nezabraňují rozptylu hoření.

Jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Jsou velmi stálobarevné, disponují vysokou životností, Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1, čímž se hodí do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost – například dětské školky.

Koberec “na všechno”

Rozdělení podle druhu používání koberce

Používají se do bytů a obytných domů. Jejich prioritou je kvalita, barevnost, pořizovací hodnota, tepelná a zvuková izolace, antibakteriální odolnost, udržovatelnost. Nehodí se do míst s velkou zátěží a frekvencí provozu.

Koberce do kanceláří mají vyšší nároky na mechanickou odolnost. Vyšší frekvence pohybu osob, namáhání pojezdem kancelářských židlí apod. způsobují rychlejší únavu materiálu koberce. Kancelářské koberce tedy vybíráme z vyšší třídy odolnosti.

Používají se všude tam, kde se počítá s velkým provozem a zátěží – hotely, restaurace, recepce, kanceláře, obchody. Jejich prioritou je praktičnost, vzhled a především dlouhá životnost a udržovatelnost.

Používají se k určité funkci, například čisticí zóny na vstupu do objektu, k vytvoření akustické charakteristiky poslechové místnosti apod. Jejich hlavním kritériem je jmenovaná funkčnost.

Najdete u nás

Nabízíme velký výběr koberců

Kliknutím na logo dodavatele, zobrazíte jeho podlahový katalog.

Prodáváme:

  • koberce v metráži
  • kobercové čtverce
  • kusové koberce
  • běhouny
  • čistící zóny
  • rohožky

Pomůžeme vám

Máte vybráno, či ne?

Napište nám zprávu s vaším dotazem, či poptávkou. Jakmile to bude možné, odpovíme Vám. V případě potřeby také poskytujeme konzultace zdarma, abyste si byli jisti, že právě Vaše vybraná podlaha je do vašeho bytu, či domu to nejlepší.

Nebo využijte přímý kontakt na stránce:

Kontakty

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů